Náboženská propaganda

V neděli 20. listopadu jsem přestupoval v České Třebové a tam, jak je teď všude zvykem, vyložené staré knihy k rozebrání. A mezi nimi hromádky tří náboženských brožurek. Od každé jsem si vzal a ještě přibral náboženský časopis. Na místě mě hned napadlo, jak je ta naše „ateistická“ společnost tolerantní – náboženské brožurky jsou volně k dispozici, až je ale dám do katolického kostela, hned je některý věřící nebo farář hodí do ohně, protože jsou od nějakých evangelikálů, asi od adventistů. Jedna nabádá k tomu, že je nutno světit sobotu a ne neděli, a odůvodňuje to řadou biblických citátů, druhá nazvaná Velká naděje rozvádí, že „v průběhu života si každý může povšimnout, že svět zachvátil konflikt mezi dobrem a zlem, a že tento konflikt se blíží dramatickému vyvrcholení a že je na nás, zda budeme stát na straně vítězů“. Je to něco na způsob katolických spisů, jen s jiným výkladem biblických textů.

Nejzajímavější je kniha Bůh před soudem, v níž se autor baví za letu z USA do Evropy se svojí nevěřící sousedkou, na biblických citátech ji vysvětluje pravdivost Bible, resp. proč on věří, že je Bible pravdivá – protože v ní k nám promlouvá Bůh – což dokazují splněná biblická proroctví. Samozřejmě na konci knihy paní požádala o další studium Bible.

Já vím, že autoři takových spisů vědí, že málokterý čtenář si při čtení takové brožurky otevře Bibli, aby použitá tvrzení porovnal s originálem a přečetl si i související verše. A tak rychle zjistí, jak jsou použité citáty pečlivě vytrhané ze souvislostí, tak, aby dokazovaly, že mluvčí má pravdu. A když se ještě zeptáte „strýce Googla“ na další údaje, pak vám ta manipulace těch kazatelů vyvstane v plné plastičnosti. Čímž se tito „evangelikální“ vůbec neliší od katolických.

 

K tomu se hodí názor Jaroslava Štejfy:

http://www.osacr.cz/2016/11/16/tiskova-zprava-ateistu-cr-ke-zruseni-satanistickeho-koncertu-ve-valasskych-kloboukach/#comment-189606
23.11. 2016
Pokud by Bůh existoval, základní výslednice jeho existence při biblicky deklarovaných vlastnostech je nicota. Proto je Bible z věcného hlediska naprosto rozporný text, kniha o ničem. Literárně obdivuhodné dílo své doby.

 

 

 

 

Recent Entries

  • Odkazy

  • Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.