Morální dilemata českých voleb

Pod tímto názvem katolický publicista pan Jiří Zajíc zveřejnil na stránkách Christnet.eu svůj příspěvek.  Napsal jsem k němu svoji poznámku, ale nevím, zda tam vydrží. Tak ji dávám i sem.

 

…………….Pro člověka, který nevztahuje svůj život k žádnému skutečnému Přesahu – jako křesťan bych řekl k Bohu – a ani neočekává, že jeho život má nějaký skutečný smysl, který by přesáhl jeho smrt, je celkem logické, že ho nakonec budou zajímat hlavně jeho vlastní pocity………………..

Největší problém pro (katolické) myslitele, teology, spisovatele …. je odpovědět na otázku, jak ten „skutečný Přesah“ chápat, co za tím termínem vůbec vidět. Nějaký Halíkovský „oblak Tajemství“? Obávám se, že většině současných vzdělaných lidí to nestačí.

Jako jedna z mnoha demokratických „výhod“ nám bylo po r. 89 prezentováno, že když zvolené strany nebudou pracovat tak jak si občané představují, že je prostě v dalších volbách vyměníme. No a to se nyní stalo. Tradiční, „demokratické“ strany měly 28 let na to, aby ukázaly co umí. A nepochybně to ukázaly velice dobře!

……………. Jak už bylo řečeno, většině lidí totiž nejde o fakta, ale o pocity. A pocity z lidového Andreje podstatnou část naší společnosti „zahřejí“ mnohem víc než pocity z celé sociální demokracie, „chladným“ Sobotkou počínaje. ………………

Přesně tak. Kromě počátečního, asi ročního dobrého pocitu po Velké Sametové, mě opanovaly pocity rozpačité a negativní, jen chvilkově před volbami se trochu zlepšily, objevila-li se nějaká strana s perspektivním programem. Ale buď neprošla, nebo, jako třebas „veverky“, zklamala.

Ani A. Babiš mě nenadchl. Jako chudý člověk mám (jakousi) přirozenou nedůvěru k milionářům, natož miliardářům. Pak jsem ale dostal jeho knížku O čem sním ….. Mé pocity z ní jsou veskrze kladné. Předně jeho názory na uspořádání společnosti jsou takřka totožné s mými. Na jeho vize, jak by česká společnost měla vypadar r. 2035, se sice dívám s lehkou skepsí, ale jsou to vize veskrze kladné, a ostatní, ty „demokratické“ strany nemají vůbec žádné. Kromě těch jak sobě a kamarádům přihrát další státní penízky.

Takže ANO jsem sice nevolil, ale dojde-li k nějaké politické krizi, je moje volba už celkem jasná.

http://www.christnet.eu/clanky/5970/moralni_dilemata_ceskych_voleb.url

 

Recent Entries

  • Odkazy

  • Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.