Hrozí nám globální konflikt?
K besedě na DVTV 18.4.2017
Expert posuzuje současný stav, ale opomenul historii. Nezmínil, že po 2. svět. válce se v Íránu, Iráku i Afgánistánu formovaly docela demokratické vlády. Jenže ty chtěly dělat politiku nezávislou jak na USA, tak i Británii a měly velké sympatie k režimu v SSSR. A tak CIA proti nim vyvolala místní revoluce. V Íránu pomohla k vládě šáha Páhlavího, v Iráku pomáhala Husainovi. Obdobně i v Afgánistánu. Z těch zemí, podobně jako z Egypta, jsou ze 60. let fotografie prostovlasých studentek, a vůbec žen obecně, v krátkých sukních, šortkách. Západ naopak umožnil ajatolláhovi Chomejnímu přebývat v Paříži a tak odtud vést proti Íránu náboženskou revoluci, která šáha Páhlavího – ano, také diktátora, ale přítele USA – svrhla.
Pokud se někde, v oblasti, kterou USA považovaly za teritorium svého zájmu, objevil politik, vláda, polit. strana, kteří chtěli provádět nezávislou politiku ve prospěch vlastního národa, USA hned zasáhly – podvratnými akcemi, příp. přímou intervencí. Vezměme si jako příklad vztah k Íránu v posledních letech. Írán ohlásil, že sice má dostatek ropy a plynu, ale že chce své energetické zdroje diversifikovat a tak že se pustí i do jaderného programu. USA řekly, že to nesmí! Naopak SSSR mu nabídl technickou spolupráci, výstavbu atomové elektrárny, vyškolení odborníků, dodávky paliva a odebírání paliva vyhořelého. Jaký přístup je lepší? Direktivní vynucování výhod pro sebe, nebo vzájemně výhodná spolupráce? S kterými zeměmi vlastně mají USA vzájemně výhodnou spolupráci? A opačně, kolikati zemím se USA naopak snaží silou vnutit své představy o uspořádání společnosti?
Asadův reřim v Sýrii byl velice liberální. Asad, jako „diktátor“, obdobně jako v Jugoslávii Tito, vnutil nábožensky znesvářeným skupinám jednotný výklad Koránu, „železnou pěstí“ potlačoval náboženské i politické extrémy i extrémisty. Ostatně v Saudské Arábii je ten režim mnohem horší! Sýrie byla v tamním regionu nejvíce prosperující zemí, kde vedle sebe – pod „diktaturou“ – koexistovala spousta různých náboženství. Jak, bez násilí, chcete takovou směs udržet v klidu? Jenže Asadové prováděli nezávislou politiku, ale více se orientovali na socialistické myšlenky a na spolupráci se SSSR, nyní Ruskem. A to je asi ten základní problém, který stál za „lidovým povstáním“ proti „tyranii“.
https://video.aktualne.cz/dvtv/hrozi-nam-globalni-konflikt-na-rade-mist-stredniho-vychodu-p/r~7bf6187c23b511e7b5e5002590604f2e/
Recent Entries
- Červen 2018
- Listopad 2017
- Říjen 2017
- Červenec 2017
- Červen 2017
- Květen 2017
- Duben 2017
- Březen 2017
- Únor 2017
- Prosinec 2016
- Listopad 2016
- Únor 2012
Napsat komentář